Przejdź do głównej zawartości

MniejZNANI

MniejZNANI to cykl, w którym chciałabym prezentować te mniej znane teatry. Ich mniejsza popularność wcale nie jest efektem mniej dobrych pomysłów czy talentu. Wręcz przeciwnie, nierzadko są najlepszym dowodem na to, że prawdziwa miłość do sztuki i teatru w zupełności wystarczą do tworzenia czegoś naprawdę dobrego.

 

 

Jako pierwszy chciałabym więc przedstawić nowosolski Teatr Terminus A Quo. Teatr zaliczany jest do nurtu tych alternatywnych, a jego początki sięgają 1976 roku. W tworzonych przez siebie inscenizacjach wykorzystuje eksperymentalne formy pracy scenicznej, wywodzące się z doświadczenia Jerzego Grotowskiego, polskiego reżysera teatralnego, uważanego za jednego z reformatorów teatru.

 


Obecnie Terminus A Quo ma na swoim koncie ponad 200 premier. W repertuarze teatru znajdują się zarówno autorskie spektakle jak i inscenizacje oparte o poezję czy performance. Współpracujących z teatrem aktorów często można również podziwiać w przedstawieniach ulicznych czy widowiskach plenerowych.


Jednak prace nad kolejnymi sztukami i występami to tylko jeden z elementów działalności zespołu prowadzonego przez Edwarda Gramonta. Terminus A Quo prowadzi również warsztaty teatralne oraz specjalne wydarzenia kulturalne. To właśnie w tym teatrze swoje pierwsze kroki stawiała Magdalena Różczka.


Oto fragment jednej ze sztuk Terminus A Quo „Usta/lenia”. To w tym autorskim spektaklu ma zostać obnażona polska obyczajowość. Całość nawiązuje zaś do dawnej legendy o Robin Hoodzie, w efekcie stanowiąc ironicznie spojrzenie na nasze podejście do wiary.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Julia Marcell

Kto nie znał, nie powinien dłużej czekać, aby sprawdzić i posłuchac co do zaproponowania ma Julia Marcell. Bo ta mieszkająca w Berlinie Polka muzycznie ma naprawdę wiele do zaoferowania. A ostatnia płyta? Jest genialna i taka jak lubię, idealnie nadaje się na gorsze dni i te kiedy chcemy skakać pod sufit. Poniżej dwa z moich ulubionych kawałków. Tatantino - właśnie z ostatniego krążka i Manners z przedostatniej płyty. Sama nie wiem, który podoba mi się bardziej :) Enjoy.

Kwiecień w teatrze

Oto mój subiektywny wybór najciekawiej zapowiadających się premier teatralnych w kwietniu: Premiery 02.04.2016 Romeo i Julia Tragedia Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku reżyser: Katarzyna Deszcz Najsłynniejszy historia miłości jaką zna świat. Miłości cudownej, szalonej, czystej i wzniosłej. Dogville Tragedia Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi reżyser: Marcin Liber „Oto smutna opowieść o mieście zwanym Dogville” – od tych słów zaczyna się scenariusz najbardziej przejmującego filmu w dorobku Larsa von Triera, jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów przełomu XX i XXI wieku. Ale Dogville to coś więcej niż początek amerykańskiej trylogii wielkiego Duńczyka. To historia o wsobnej wspólnocie, zamkniętej na rzeczywistość, która ją otacza. Z życia glist Tragedia Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza reżyser: Krzysztof Babicki To nie baśń, ale poruszająca historia odsłaniająca tajemnice życia wielkiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Opowiadaj...

Teatralnie w Poznaniu

Poznań to miasto, do którego mam sentyment. Jest tu kilka wspaniałych miejsc, które dobrze mi się kojarzą. To tu wydarzyło się kilka cudownych rzeczy, do których miło jest wracam pamięcią. Do dziś pamiętam spontaniczny wypad na koncert Lecha Janerki zorganizowany na poznańskiej Malcie. Wreszcie, Poznań to również teatry, utalentowani aktorzy, genialni reżyserzy i świetne sztuki. Miło mi jest do ciebie wracać Poznaniu. Możesz mieć pewność, że następnym razem zawitam jesienią, kiedy teatry w Poznaniu będą w pełni sezonu.