Przejdź do głównej zawartości

Edith Piaf



Edith Piaf, a w zasadzie Edith Giovanna Gassion przyszła na świat w Paryżu w grudnio 1915 roku. Niektórzy twierdzą, że ta niezwykła francuska artystka przyszła na świat na chodniku przy jednej z paryskich ulic.


Ojcem Edith był akrobata cyrkowy  Louis Alphonse Gassion, matką Annetta Maillard śpiewaczka bardziej znana jako Line Marsa. Porzuconą przez matkę Edith przygarnęła babka Emma – prowadząca dom publiczny. W jej wychowaniu pomagały pracujące tam prostytutki. Podobno w wieku trzech lat póżniejsza gwiazda straciła wzrok. Poprawa nastąpiła dopiero cztery lata później. Jak wynika z jej biografii jako nastolatka śpiewała na ulicy. To właśnie dzięki temu zauważył ja Louis Leplee, który zatrudnił ją w swoim kabarecie.

Drugą wojnę śwoatową Piaf spędziła grająć w lokalach oraz współpracując z francuskim ruchem oporo. W tym czasie zmarła również jej jedyna córka, mająca zaledwie dwa lata.

Edith Piał zachwycała swoim głosem i wielką ekspresją nie tylko Francuzów. Sporo sukcesów odnosiła bowiem również występując za oceanem.

Oto najważniejsze utwory w jej karierze:
"Mon légionnaire" (1936)
"L'Accordéoniste" (1940)
"Tu es partout" (1943)
"La vie en rose" (1945)
"Les Trois Cloches" (1945)
"Padam... Padam..." (1951)
"Bravo pour le clown" (1953)
"Sous le ciel de Paris" (1954)
"Les Amants d'un jour" (1956)
"La Foule" (1957)
"Milord" (1959)
"Non, je ne regrette rien" (1960)
"Le prisonnier de la tour"
"L'Homme à la moto"
"Mon Dieu"

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Julia Marcell

Kto nie znał, nie powinien dłużej czekać, aby sprawdzić i posłuchac co do zaproponowania ma Julia Marcell. Bo ta mieszkająca w Berlinie Polka muzycznie ma naprawdę wiele do zaoferowania. A ostatnia płyta? Jest genialna i taka jak lubię, idealnie nadaje się na gorsze dni i te kiedy chcemy skakać pod sufit. Poniżej dwa z moich ulubionych kawałków. Tatantino - właśnie z ostatniego krążka i Manners z przedostatniej płyty. Sama nie wiem, który podoba mi się bardziej :) Enjoy.

Festiwale teatralne w Łodzi

Maj to wymarzony miesiąc dla wszystkich wielbicieli teatru mieszkających w Łodzi (choć nie tylko). To właśnie w tym miesiącu „matur” w mieście tym organizowanych jest kilka festiwali teatralnych. Oto parę informacji na temat każdego z nich. Festiwal Szkól Teatralnych plakat, źródło: festiwalszkolteatralnych.pl Festiwal Szkół Teatralnych Już jutro wystartuje 33. Festiwal Szkół Teatralnych. Impreza potrwa do 10 maja, a podczas jej trwania studenci wydziałów aktorskich wszystkich  publicznych szkół teatralnych będą mogli spotkać się na deskach teatrów: Nowego im. K. Dejmka, Studyjnego Szkoły Filmowej oraz im. S. Jaracza. Jak co roku i tym razem w programie nie zabraknie spektakli dyplomowych. Festiwal Szkół Teatralnych organizowany jest w Łodzi od 1983 roku. Łódzkie Spotkania Baletowe Międzynarodowy festiwal, którego motywem przewodnim jest balet odbywa się w Łodzi od 1968 roku. W imprezie biorą udział nie tylko zespoły ze Starego Kontynentu, ale również goście ze Stanów Zjed

Wiosna w Operze Krakowskiej

Wiosenny repertuar Opery Krakowskiej zapowiada się nadzwyczaj ciekawie. Pierwszym spektaklem, który od razu przykuł moją uwagę była Madama Butterfly. Co ciekawe, tez przedstawienia grane na początku kwietnia nie ma już miejsc, choć za najdroższe bilety trzeba  było zapłacić nawet 120 zł Jeśli jednak ktoś już wspomniany wyżej spektakl miał okazję oglądać polecam wybrać się na „Politykę” wystawianą gościnnie przez Teatr 6.Piętro. Pełen tytuł sztuki w reżyserii Eugeniusza Korina brzmi: Polityka – komedia ludzkich namiętności. Obsada przedstawienia jest niemniej wyjątkowa, bo na scenie będzie można zobaczyć m.in. Małgorzatę Sochę, Rafała Królikowskiego czy Kazimierza Kaczora. Poza tymi dwiema sztukami na uwagę zasługują również Muzyk i Magia oraz Emocje. Ta pierwsza to baśniowa podróż do magicznej krainy muzyki, która z pewnością oczaruje nie tylko dzieci. Zgodnie z jednym z tekstów choć na świecie jest wiele teatrów tym najwspanialszym jest teatr naszej wyobraźni i to chyba jed